PROJEKT „ GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

PRZEDSIĘWZIĘCIA, KTÓRE UDAŁO NAM SIĘ ZREALIZOWAĆ W RAMACH PROJEKTU „ GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

POWOŁANO SZKOLNEGO KOORDYNATORA

NA TERENIE SZKOŁY W WIDOCZNYM MIEJSCU ZAMIESZCZONO PLAKAT PROJEKTU

NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY ZAMIESZCZONO LOGO PROJEKTU I INFORMACJE         O PRZYSTĄPIENIU SZKOŁY DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

SZKOLNY KĄCIK PATRIOTYCZNO – HISTORYCZNY

- Zgodnie z wytycznymi projektu „ GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY” w naszej szkole powstał 7 października 2021r. kącik historyczno – patriotyczny upamiętniający nadchodzącą 40 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego „ 40 LAT PO STANIE WOJENNYM ”.

IMG_20211007_131122IMG_20211007_131133 dav

- W ramach działań ODKRYWAMY HISTORIĘ SOLIDARNOŚCI nauczycielki naszej szkoły uczestniczyły w szkoleniach online pt:

- „Zdarzenia które obudziły „ducha wolności”. – „ Znane i nieznane – o „Solidarności” lat osiemdziesiątych na Podbeskidziu”.

- „ Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „ Solidarność”.

POKAZ FILMU – NIE ZABIERAJCIE MAMY

- 19 października 2021r. pod kierunkiem szkolnego koordynatora projektu uczniowie kl. VII i kl. VIII obejrzeli film dokumentalny pt. „ Nie zabierajcie mamy”, przedstawiający historię działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.) i funkcjonowania systemu totalitarnego. W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. Uczniowie z ciekawością śledzili relacje działaczek       „ Solidarności”

f3f2f1

KONKURS LITERACKI – STAN WOJENNY WE WSPOMNIENIACH NASZYCH BLISKICH

- W szkole został ogłoszony i przeprowadzony konkurs literacki pt. „ Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”. Uczestnicy konkursu tworzyli wypowiedź prozatorską, mającą charakter wywiadu, kartki z pamiętnika, wspomnienia lub dziennika. W swojej pracy wykorzystali relacje osób będących świadkami wydarzeń z lat 1981-1983, czyli z okresu stanu wojennego. Najlepsze prace zostały wysłane do komisji konkursowej

MINI WYSTAWA „STAN WOJENNY 1981-1983”.

8 listopada 2021r. w naszej szkole uczniowie mogli obejrzeć mini wystawę pt. „Stan wojenny 1981-1983”, która prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL: przebieg i skutki, represje i ich ofiary, reakcje świata na to co działo się w Polsce, działalność podziemnych struktur NSZZ „Solidarność”.

IMG_20211108_144327

Listopad 9, 2021 This post was written by Categories: Uncategorized Comments are off for this post