Porady pani pedagog na temat poczucia własnej wartości

Jak dbać o poczucie własnej wartości?

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie łatwo zatracić poczucie własnej wartości. Proponuję ćwiczenie, które zmotywuje Was do podjęcia kroków, które pomogą odzyskać lub wzmocnić poczucie własnej wartości.

Nikt tak nie dopinguje i nie dodaje sił, jak rodzina, czy bliscy przyjaciele, którzy trzymają kciuki, wspierają i wierzą w nas mocno. Dlatego warto pamiętać o pielęgnowaniu relacji z innymi ludźmi. Przed przejściem do ćwiczenia obejrzyjcie krótki filmik. https://youtu.be/zhO-6qdbFWw

1. Otwórz kartę pracy. Jeśli nie możesz wydrukować karty, nie martw się, możesz robić zapiski na czystej kartce.

2. Zapisz swoje marzenia, których jeszcze nie zrealizowałeś, a które pewnego dnia chcesz przeżyć. Marzenia mogą dotyczyć dowolnego obszaru: pasji, szkoły, podróży, itp. Warto zapisać wszystkie pomysły, które przyjdą do głowy.

3. Z wypisanych marzeń wybierz to, które z jednej strony jest dla ciebie ważne, z drugiej możliwe do realizacji.

4. Zapisz swoje marzenie w formie tytułu (np. książki, serialu, filmu, czy gry).

5. Ustal i zapisz pożądany termin realizacji tego marzenia („w tym dniu, do tego czasu zrealizuję to doświadczenie”; można zapisać konkretny rok, czy miesiąc).

6. Następnie sporządź listę działań, jakie należy wykonać, by zrealizować to marzenie w danym terminie i kolejności.

7. W kolejnym kroku rozpoznaj oraz wypisz przeszkody i okoliczności, jakie mogą towarzyszyć realizacji tego doświadczenia. Może ci w tym pomóc pytanie:

Co może Ci utrudniać realizację marzenia?

1. Następnie wypisz swoje mocne strony i swoich sojuszników (tych, którzy mogą cię wesprzeć). Tu pojawia się pytanie:

Kto lub co może Ci pomóc?

1. Warto opracować strategie, jakie należy stosować dla przezwyciężenia tych przeszkód. Pomogą tu pytania:

Kogo i co możesz zmobilizować?

Jak i gdzie znaleźć odpowiednie wsparcie?

Po wykonaniu tej pracy zanotuj, co możesz zyskać, a co stracić realizując to marzenie.

1. Na koniec odpowiedz sobie na następujące pytania:

Co się stanie jeśli zrealizujesz to marzenie?

Co się będzie działo później?

Jakie inne możliwości otworzą się przed Tobą?

W tym momencie powinna się zarysować konkretna droga prowadząca do zarysowanego celu i teraz można zacząć działać!

1. Na koniec zastanów się:

Jak ci się pracowało?

Co było dla ciebie ważne?

Czy uwierzyłeś, że twoje marzenie jest możliwe do realizacji?

Z jakimi refleksjami kończysz to ćwiczenie?

Ważne jest stworzenie dobrych warunków do pracy. Powinieneś znaleźć wygodne miejsce, w którym będziesz mógł pisać. Tempo pracy ustalasz sam.

Zastanów się, kto jest dla ciebie ważny. Mogą to być osoby, które w ostatnim czasie były dla ciebie wsparciem, np. w podejmowaniu decyzji albo w realizacji planów. Napisz do wybranej osoby SMS-a z podziękowaniem za obecność           i wsparcie, z docenieniem jej działań. Możesz również przygotować karteczkę     z podziękowaniem i wręczyć tej osobie przy najbliższym spotkaniu.

Proszę kliknąć dwa razy w kartę pracy, aby powiększyć obraz

Karta_pracy_marzenia_kolor_Jak_dbac_o_poczucie_wlasnej_wartosci-1

Marzec 1, 2021 This post was written by Categories: Uncategorized Comments are off for this post