Niebezpieczeństwo w sieci – lekcja poświęcona ochronie prywatności

Witam Was serdecznie

Dzisiaj chciałabym zwrócić Waszą uwagę na niebezpieczeństwo w sieci. Przeniesiemy się do jednej z podwarszawskich szkół na lekcję poświęconą ochronie prywatności w internecie.

Jest to ważny temat, ponieważ w obecnej sytuacji kiedy brakuje Wam kontaktów z rówieśnikami kontaktujecie się za pomocą komunikatorów w sieci.

Słuchajcie uważnie historii, o których opowiadają wasi rówieśnicy na ich podstawie opracujemy zasady bezpieczeństwa w sieci.

a) Obejrzyjcie film https://www.youtube.com/watch?v=GQF2vzXPOhU

Niestety, takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Internauci, zakładając profile w portalach społecznościowych, nie dbają o to, żeby były one prywatne, a nie publiczne i dostępne dla każdego. Tymczasem podstawą korzystania z serwisów społecznościowych, takich jak choćby wspomniany w tej historii Facebook, jest skonfigurowanie ustawień prywatności tak, żeby dostęp do informacji na wasz temat miały tylko osoby, które znacie i z którymi chcecie się tymi informacjami dzielić. Warto też pamiętać, że nawet najlepiej zabezpieczone konto nie zwalnia z myślenia o tym, jakie informacje na swój temat zamieszczamy w sieci i czy przypadkiem nie są one zbyt szczegółowe.

Po filmie czas na skonstruowanie pierwszych dwóch zasad:

1. Skonfiguruj ustawienia prywatności w serwisie społecznościowym tak, żeby do twojego profilu miały dostęp tylko osoby, które znasz i którym ufasz.

2. Uważaj, jakie wiadomości na swój temat podajesz w sieci – nie podawaj dokładnego planu dnia ani informacji o wszystkim, co robisz.

b) Teraz czas na historię WIKI https://www.youtube.com/watch?v=4ManDVxtb4k

Sytuacje, takie jak ta opowiedziana przez Wiki, mogą okazać się wyjątkowo niebezpieczne i zdarzają się nawet tym, którzy starają się być w sieci rozsądni. Poznajemy kogoś w internecie, wydaje nam się, że jest interesujący, tymczasem okazuje się, że ta osoba może mieć wobec nas złe zamiary. Nie możemy mieć pewności, kto jest po drugiej stronie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na spotkanie z osobą poznaną online, warto zadbać o bezpieczeństwo i pamiętać o następujących zasadach: poinformować o spotkaniu rodziców, nigdy nie spotykać się sam na sam – na spotkanie można udać się ze starszym rodzeństwem albo grupą przyjaciół, zawsze spotykać się w dzień oraz w miejscu publicznym. Można też zasugerować, żeby osoba z którą planujemy się spotkać, miała na sobie ubranie określonego koloru – wtedy z daleka zobaczymy czy rzeczywiście jest tym, za kogo podawała się online. Pamiętajcie też, by nigdy nie wysyłać i nie publikować intymnych zdjęć. Kiedy trafią do sieci, będą mogli je zobaczyć wszyscy i naprawdę trudno będzie je usunąć.

Po filmie czas na skonstruowanie kolejnych dwóch zasad:

3. Nie przyjmuj do grona znajomych osób, których wcześniej nie poznałeś twarzą w twarz.

4. Nigdy nie publikuj w sieci i nikomu nie przesyłaj intymnych zdjęć lub filmów

c) Kolejny film to historia KAMY https://www.youtube.com/watch?v=yOX-0fPBRWQ

Ta historia z piosenką pokazuje, że niekiedy komentarze innych mogą być bardzo nieprzyjemne i obraźliwe. To jedna z form przemocy, ktoś, kto ją stosuje, chowa się za pozorną anonimowością, jaką stwarza internet. Filmy z naszym udziałem lub zdjęcia na których jesteśmy, mogą stać się przedmiotem drwin i wyśmiewania. Nie jesteśmy w stanie kontrolować tego, co myślą lub piszą inni, dlatego zawsze dobrze jest się zastanowić, zanim coś opublikujemy w sieci – komu to udostępniamy i czy jesteśmy gotowi na ewentualne negatywne komentarze. Z drugiej strony, jeżeli to my coś komentujemy, pamiętajmy, żeby nie sprawiać innym przykrości, a siebie nie narażać na nieprzyjemności.

Po filmie czas na skonstruowanie kolejnych dwóch zasad:

5. Zastanów się dwa razy zanim coś opublikujesz w sieci – zdjęcie lub film z twoim udziałem mogą narazić cię na kpiny albo przykre komentarze ze strony innych internautów.

6. Bierz odpowiedzialność za swoje komentarze w sieci – nie pisz o kimś tego, czego nie powiedziałbyś mu w twarz.

d) Ostatnia historia to opowieść OJKA https://www.youtube.com/watch?v=aykmyAWVLlY

Włamania na konta lub profile, podszywanie się pod kogoś i działanie na jego szkodę to częste sytuacje. Łatwo w ten sposób kogoś skrzywdzić, bo co można zrobić, kiedy wszyscy myślą, że to my piszemy jakieś nieprzyjemne rzeczy, podczas gdy robi to ktoś w naszym imieniu? Takich sytuacji można jednak uniknąć. Jednym ze sposobów jest „mocne” hasło – czyli takie, którego nikt nie zgadnie. Czy wiecie, że najpopularniejszym hasłem wśród internautów jest ciąg liczb „12345” oraz „123456? Wśród popularnych wyrazów i kombinacji, jakimi internauci zabezpieczają dostęp do swoich kont znajdują się również: słowo „hasło”, własne imię, imiona zwierzaków, kombinacje typu „abc123” oraz „QWERTY” (sąsiadujące ze sobą litery na klawiaturze). Najprostszym sposobem na wymyślenie trudnego hasła jest stworzenie go z pierwszych liter jakiegoś zdania na nasz temat. Na przykład: Mam na imię Ojek, mam 15 lat i uwielbiam grać w Counter Strike’a – MniOm15liugwCS

Po filmie czas na skonstruowanie kolejnych dwóch zasad:

7. Zabezpieczaj hasłem dostęp do telefonu i wszystkich serwisów internetowych, z których korzystasz. Nikomu nigdy tego hasła nie udostępniaj. Pamiętaj też, żeby hasło było wystarczająco skomplikowane oraz że warto je systematycznie zmieniać.

8. Pamiętaj, żeby kończąc pracę na komputerze albo innym urządzeniu z dostępem do internetu, zawsze wylogować się ze swojego konta/profilu.

e) Pamiętajcie aby w sytuacjach zagrożenia w szukać pomocy u zaufanych osób dorosłych. Możecie też skorzystać ze wsparcia konsultantów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, zajmujących się również problemami młodych internautów w internecie. Ponadto bardzo ważne jest, żeby zabezpieczać dowody nieprzyjemnych zdarzeń – zapisywać screeny, konwersacje, nie kasować smsów.

Maj 19, 2020 This post was written by Categories: Uncategorized Comments are off for this post